Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ovlivnit zdryvý vývoj Vašeho školáka ?

20. 3. 2011

Nástup do školy znamená pro dítě velkou změnu. Nastává období odpovědnosti, dítě se učí ctít i jiné autority, než jsou rodiče a než byly „tety“ ze školky. Musí plnit zadané úkoly a učí se vycházet se spolužáky.

skolak.jpg

Dítě se učí respektovat společenská pravidla, učí se pohybovat v mezích mantinelů, které stanoví škola, a tím se připravuje na svůj budoucí život. Ne nadarmo se říká, že škola je základ života. A o to citlivější musí být přístup rodičů i pedagogů. „Pocit křivdy, ponížení, nespravedlnost, strach – to jsou emoce, které mohou poznamenat dětskou duši na dlouhá léta, někdy na celý život,“ říká psycholožka Lada Bílá. „Dokonce i z energického a zpočátku sebevědomého dítěte se kvůli dlouhodobému nesprávnému a necitlivému přístupu může vyrůst uzavřený a plachý dospělý, jemuž chybí sebedůvěra.“



Psycholožka zdůrazňuje, že důsledností a laskavostí dosáhneme víc než striktními příkazy a zákazy. „Dítě musí mít jistotu, že ho rodiče milují pro ně samé, a ne proto, že má samé jedničky nebo že dobře hraje fotbal.“ Varuje před snahou některých rodičů mít buď dokonalého jedničkáře, nebo dítě, které realizuje jejich nesplněné sny. „Samé jedničky nejsou vůbec důkazem o inteligenci a schopnostech dítěte,“ zdůrazňuje psycholožka. „Zlobivé děti nebo děti s horším prospěchem na prvním stupni základní školy se často uplatní v životě lépe než jedničkáři, a vyniknou i v takových oborech, jako jsou medicína nebo práva.“



Současně upozorňuje, že příliš liberální výchova, kdy rodiče povolují dětem všechno, jen aby „nenarušili vývoj jejich osobnosti“, může dítěti poměrně významně zkomplikovat život. „Pokud dítě rostlo jako dříví v lese, bude mít velké problémy přizpůsobit se pravidlům společnosti, základní školou počínaje a zaměstnáním konče. Dítě autority potřebuje, jinak je bezradné a nedokáže se ve světě správně orientovat. Mantinely jsou tedy nutné, současně je však třeba pěstovat v dítěti zdravé sebevědomí a sebedůvěru. A milovat je i s jeho nedostatky.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář